HOME

Wednesday, 9 April 2014

FESTIVAL OF COLOURS

 This weekend I went for a girly trip to Helsinki and Tallinn, and that means champagne, gossip and good food in the best company ever! As you can imagine the weather in Nordic countries doesn’t spoil, so the warm and comfy clothes were a must! Of course a touch of vibrant hues was necessary to warm up the aura, and to my surprise it was a perfect match to the architecture of both cities! A true festival of colours :-) Plus this season fashion went tangerine-tastic-and orange is frankly everywhere. So here is my casual-chic for not-so -warm weekends away!


W ten weekend pojechałam na babski wypad do Helsinek i Tallina, a to oznacza jedno- szampan, plotki i dobre jedzenie w doborowym towarzystwie! Jak możecie sobie wyobrazić, pogoda w krajach skandynawskich nie rozpieszcza, więc ciepłe i wygodne ubrania są koniecznością! Oczywiście dotyk  wibrujących odcieni był konieczny do ogrzania aury, i ku mojemu zdziwieniu było to idealne połączenie z architekturą obu miast!Prawdziwy festiwal kolorów :-) Plus w tym sezonie w modzie panuje mandarynkowe szaleństwo i pomarańczowy jest w zasadzie wszędzie. Więc tutaj jest mój nieformalny szyk na nie tak ciepłe wypady weekendowe!
Foto Kasia
Coat Atmosphere Jumper Abercrombie & Fitch Top River Island Jeans Gap Yellow Trousers Bershka Shoes Kurt Geiger Necklace Phase Eight Bracelet Pandora

No comments:

Post a Comment